Kdybyste se zeptali některých odborníků, jaké klima je pro lidský organismus nejpřirozenější, odpoví vám zcela jednoznačně, že subtropické. Tropy jsou příliš horké a mírné pásmo zas v zimních měsících až extrémně chladné, navíc zhoršené o nízkou inverzní oblačnost a malé množství slunečního svitu. Bydlení v České republice tak paradoxně vůbec ideálnímu počasí neodpovídá, tedy přesněji řečeno týká se to pouze několika dnů až týdnů v roce, většinou na konci května a na začátku září.
Ideálnímu počasí se nejvíce přibližují Kanárské ostrovy, kde se klima v průběhu roku příliš nemění, a kde se mohou naplno projevit výhody subtropické oblasti. Dalším prostředím, kde je nejpříjemnější život na evropském kontinentu, je Francouzská riviéra a Provence, severní Itálie a Chorvatsko, tedy místa kolem Jaderského a Středozemního moře.
V současné době panuje mezi některými lidmi ve společnosti tendence vyhýbat se stresu a stěhovat se „do teplých krajin“, kde máte jednak příjemnější počasí, a pak i více klidu a odlišný životní styl tamních obyvatel. Toto se týká také Chorvatska, kde se často setkáte se zdravější středomořskou stravou, a kde také mají lidé příjemnější mentalitu, která úzce souvisí s klidnějším a zdravějším životem. Možná, že právě dlouhé zimy, minimum Slunce a nepříjemné zimní teploty mohou za to, že se my Češi chováme k sobě mnohdy tak neurvale a sobecky.
Máte-li možnost využít stěhování na jih a změnit bydliště s adresou v Chorvatsku, neváhejte a stěhujte se. Koupě apartmánu v Chorvatsku je možná celoročně a pobyt v tamním prostředí bude pro vás mnohem zajímavější dokonce i v lednu, kdy sice moře není na koupání, ale na bosonohé procházky podél pobřeží rozhodně ano. Mořská hladina neustále ionizuje ovzduší a tamní počasí není ani v zimě nikterak nepříjemně mrazivé, jako u nás, tím pádem si tu můžete dovolit jezdit častěji na kole, chodit pravidelně na vycházky do přírody a podnikat další zajímavé výlety ve volném čase.