Život není stresující honička


Ti z vás, co pamatují dobu socialismu, si zřejmě dobře vybaví rozdíl mezi tehdejším životem a tím současným. V té době nebyla technika na tak vysoké úrovni, jako dnes, což ovšem umožňovalo lidem menší rozpětí situací, které nás stresují. Neexistovaly mobilní telefony ani osobní počítače, žádné sociální sítě ani Internet, lidé znali jen mainframeové sálové počítače a jediný způsob, jak mezi sebou komunikovat, bylo přes pevnou telefonní linku nebo poštou – dopisy či pohlednicemi. Většinou se ale lidé scházeli osobně a to přinášelo lidem více energie, protože osobní kontakt je vždy o předávání energie mezi sebou.

kořen Ženšenu

Paradoxně tedy lidem schází více energie, kterou pak hledají v různých náhražkách, například v extrémním přejídání, a to spíše navozuje vnitřní frustraci a stres. Stresových podnětů je již tolik, že přechází do chronicity, a to se pak také projeví mimo jiné na významném poklesu tvorby testosteronu. Namísto toho v organismu převládnou stresové hormony adrenalin a kortizol, a z muže se stává troska – unavená, otrávená, depresivní troska. V důsledku úbytku testosteronu se v organismu hromadí nadbytečný tuk a naopak se ztrácí svalová hmota, a dochází k poklesu zájmu u sex v důsledku nedostatečné erekce.

rozemletý kořen Ženšenu

Naštěstí však existuje rychlá pomoc – kromě odstraňování stresu, tedy jeho pravých příčin, se můžete spolehnout na adaptogenní bylinky. Tyto vzácné rostliny, známé v indické ájurvédě, v Tradiční čínské medicíně nebo mezi peruánskými indiány, vyživují organismus potřebnými biochemickými látkami, a s nimi se pak udržuje potřebná hladina testosteronu a dochází k obnovení hormonální rovnováhy. Mezi nejznámější adaptogeny patří účinky Tribullu terrestris, dále pak Kotvičník zemní, Ženšen, Ashwagandha a Maca peruánská, můžete je užívat každý den a při správném dávkování se vám obvykle vyhnou veškeré nebo většina vedlejších účinků.